autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Apsūdzības liecinieks tiesā slavē Ventspili un Lembergu

Tā dēvētajā Lemberga prāvā prokuroru izsauktais liecinieks, bijušais finanšu ministrs Edmunds Krastiņš cildināja kārtību Ventspilī un pilsētas mēru Aivaru Lembergu dēvēja par «enerģisku un mērķtiecīgu» vadītāju, kurš prasmīgi strādā pilsētas interesēs.

E. Krastiņa pratināšana notika raiti un ilga tikai pusi tiesas sēdes dienas. E. Krastiņš bija otrais liecinieks šajā prāvā, kura pratināšana bija tik īsa un pilnībā tika pabeigta. Pārējie liecinieki līdz šim tika pratināti dienām ilgi, bet to pratināšana netika pabeigta, raksta NRA.lv.

Spriežot pēc prokuroru jautājumiem, valsts apsūdzības mērķis bija no E. Krastiņa izdabūt liecības, kuras apstiprinātu apsūdzībā izvirzīto tēzi par to, ka A. Lembergs ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli, pildot Ventspils mēra un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja pienākumus. Jautājumu epicentrs fokusējās ap lēmumu pieņemšanu ostas valdē par kredītiem Ventspils brīvostas infrastruktūras attīstībai laika posmā no 1999. gada novembra līdz 2000. gada maijam, kad E. Krastiņš atradās gan finanšu ministra, gan arī Ventspils brīvostas valdes locekļa amatā.

Atbildot uz jautājumiem, E. Krastiņš lakoniski izskaidroja gan brīvostas valdes locekļu iecelšanas jautājumu politisko šķautni, gan arī ostas valdes darba principus, kuri, kā uzsvēra liecinieks, ir vienādi gan Ventspils, gan Rīgas brīvostās.

Jāatgādina, ka tieši 1999.–2000. gadā E. Krastiņš un visa viņa pārstāvētā Tautas partija visai asi konfliktēja ar A. Lembergu un pārējiem Ventspils uzņēmējiem, starp kuriem tolaik vēl valdīja zināma saskaņa (līdz 2004. gada beigām). E. Krastiņa vadītā Finanšu ministrija pat pārstāja izsniegt valsts galvojumus nozīmīgiem attīstības projektiem Ventspils brīvostā. E. Krastiņš to nenoliedza, piemēram, atminoties, ka 1999. gada beigās nav spējis panākt Aristīda Lamberga nozīmēšanu par Ventspils brīvostas valdes locekli. Ventspils pilsētai šī kandidatūra neesot bijusi pieņemama, tādēļ viņš nolēmis pats uzņemties šo atbildīgo pienākumu. Jāatgādina, ka 1999. gada beigās šī iniciatīva guva atsaucību un Ventspils brīvostas valde bija vienīgā, kurā valdes locekļu funkcijas, neskaitot pašvaldības pārstāvjus, pildīja četri ministri.

E. Krastiņš apstiprināja, ka no 1999. gada novembra līdz 2000. gada maijam brīvostas valdes sēdēs skatīti jautājumi saistībā ar kredītiem ostas attīstībai, konkrēti jaunu termināļu, piemēram, konteinera termināļa Nord Natie, būvniecībai. Pēc liecinieka teiktā, jautājumi valdes sēdēs izlemti koleģiāli. Sevišķi lielu diskusiju sēdēs neesot bijis. Tur dominējuši A. Lemberga kā valdes priekšsēdētāja un E. Krastiņa kā oponenta viedokļi. «Tiem citiem jau tur nebija nekādu īpašu ideju,» skaidroja E. Krastiņš. Prokurori liecinieku spieda raksturot arī A. Lemberga vadības stilu, kuru viņš iezīmēja kā autoritāru. Vienlaikus E. Krastiņš norādīja, ka A. Lembergs ir «ļoti enerģisks un mērķtiecīgs pilsētas vadītājs», kurš prot cīnīties par savas pilsētas interesēm. Liecinieks A. Lembergu arī raksturoja kā «viedokļa un mērķtiecības līderi». Savukārt skaidrojot valdes sēžu raitumu, E. Krastiņš uzsvēra, ka tas bijis, pateicoties lieliskajam izskatāmo jautājumu sagatavotības līmenim: «Ventspils brīvostas pārvalde bija viena no vislabāk sakārtotajām institūcijām Latvijā,» teica liecinieks.

Prokurori mēģināja viņu konfrontēt ar paša pirmstiesas laikā sniegtajām liecībām, kurās akcents likts uz autoritāro A. Lemberga vadības stilu. E. Krastiņš norādīja, ka pretrunu starp pirmstiesas procesā un tiesas zālē sniegtajām liecībām neesot: tiesas zālē viņš esot plašāk izklāstījis kontekstu, kādā jāsaprot viņa pirmstiesas izmeklēšanā fiksētās liecības. E. Krastiņš atminējās, ka vienīgais oponējis kredītu ņemšanai no Ventspils apvienotās Baltijas bankas, jo uzskatījis, ka, piemēram, konteineru termināļa būvniecība Ventspils ostā nav lietderīga.

Šoreiz tiesa liecinieku ļāva pratināt arī A. Lembergam. Viņš cita starpā centās precizēt, vai patiesi valdes sēdēs sava viedokļa nav bijis citiem ministriem, piemēram, satiksmes ministram Anatolijam Gorbunovam. Tiesa šo jautājumu noņēma, skaidrojot, ka liecinieks jau iepriekš sniedzis liecības par A. Lemberga vadības stilu.

E. Krastiņam tika uzdoti daudz jautājumu saistībā ar valsts galvojuma neizsniegšanu Ventspils brīvostai un tādējādi nodarītājiem zaudējumiem ostai laika posmā, kad E. Krastiņš bija finanšu ministrs.

Tiesa paziņoja, ka ceturtdien uz pratināšanu izsaukts valsts apsūdzības liecinieks Raimonds Kalniņš. Viņš ir bijušais Ventspils apvienotās Baltijas bankas valdes priekšsēdētājs.

Pievienot komentāru